Ayranın Faydaları ! - Velioğlu Süt Ürünleri

Ayranın Faydaları !

ayran002Ayran, özellikle içeriğinde bulunun yoğurt bakterileri sayesinde, sindirim sisteminde etkili olan çok önemli bir içecektir. Hiçbir yan etkisi olmadığı gibi ter yoluyla vücuttan kaybedilen sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olan ayran ile  karşılanması mümkündür.

Ayran, vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli potasyumu sağlar, kasların kasılmasına yardımcı olur.

Ayran, içimi leziz, serinletici ve ferahlatıcı etkisinin yanında ayranın insan sağlığı açısından faydaları saymakla bitmiyor.Kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapan ayranın ayrıca, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposudur.

Ayran, vücudun sıvı dengesinin korunması açısından da önemli bir içecektir.Yaz aylarında aşırı sıcaklar nedeniyle kaybedilen sıvının, yine mutlaka sıvı tüketimiyle geri kazanılması gerektiğini ve bu sıvının sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olmasının büyük önem taşıdığını biliniyor.

Ayran, elektrolit yönünden de oldukça zengin bir içecektir.Bağırsak florasının stabilitesini artırıyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı oluyor. Birçok sindirim bozukluğu üzerinde tedavi edici etki yapar. Vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlar.

Ayrıca Ayran triptofan içermesi vesilesi ile sakinleştirici etkiye sahip olup antistres besinleri listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.